КОНТРОЛЮЄМО СВІЙ ЧАС ПІД ЧАС РОБОТИ ЗА КОМПЮТЕРОМ
ЗАВДАННЯ З ПРЕДМЕТІВ ДУБЛЮЮТЬСЯ НА БЛОЗІ

7 БІОЛОГ

 17.03.2023

Доброго дня.

Тема: Органи чуття тварин.

(Запишіть тему уроку).

Подивіться відео по темі,   створене Владою Бандурко.


У процесі еволюційного розвитку в багатоклітинному організмі утворилися спеціалізовані скупчення клітин, чутливих до специфічних подразнень. Ці утвори у вищих тварин і людини формують органи чуттів, які з допомогою центральної нервової системи здійснюють зв'язок організму з навколишнім середовищем. Органи чуттів складаються зі спеціалізованих нервових закінчень – рецепторів, провідного шляху й ділянки кори великого мозку, куди проектується той чи інший вид чутливості.

Будь-який організм нерозривно пов’язаний з навколишнім середовищем: отримує з нього поживні речовини, піддається впливу несприятливих факторів середовища, вступає у взаємодію з іншими організмами і т. д. У процесі еволюції в живих організмів виробилася і закріпилася властивість вибірково реагувати на зовнішні впливи. Ця властивість має назву подразливості.

— У яких організмів спостерігаються найбільш прості форми подразливості?

(Найбільш прості форми подразливості спостерігаються в бактерій, одноклітинних тварин та водоростей.)

— Що може бути джерелом подразнення? (Джерелом подразнення можуть бути світло, температура, волога, хімічні речовини тощо.)

У зв’язку з розвитком у багатоклітинних організмів нервової системи, органів чуття, руху форми подразливості ускладнюються і залежать від тісної взаємодії цих органів. У цих тварин подразливість має вигляд рефлексів.


— Пригадайте, що таке рефлекс. (Рефлекс  реакція організму на подразнення, яка здійснюється за допомогою нервової системи.)

— У яких організмів уперше з’являються рефлекси? (Кишковопорожнинні.)

— Для гідри характерні прості рефлекси і подразливість. Як вони проявляються?

Рефлекторний характер мають рухи гідри: подразнення, сприйняті нервовими закінченнями, через нейрони передаються до шкірно-м’язових клітин, які у відповідь скорочуються. Приклад подразливості гідри: реакція викидання жалкої нитки жалкою клітиною у відповідь на подразнення чутливого волоска не пов’язана з нервовою системою.

Органи чуття, їх значення

Шукаючи їжу, миша метушиться у темряві і почувається цілком безпечно. Але навіть не підозрює, що отруйна змія ямкоголов здатна «бачити» теплоту, яку вона виділяє. Яка ж фатальна помилка! У піску на дні штучної водойми причаїлася камбала, а прямо над нею сновигає голодна акула. Вона не бачить камбалу, аж раптом різко зупиняється, занурює ніс у пісок і заковтує свою здобич. Ямкоголов і акула — це лише два створіння, що наділені особливими, не знайомими людині чуттями. Проте чуття інших живих істот дуже схожі на наші, тільки гостріші, тому вони по-іншому сприймають навколишній світ.

— Які органи чуття мають тварини?

— Яка основна функція органів чуття?

Основні функції органів чуття — сприйняття певного подразника, що діє на організм. За допомогою органів чуття тварини пристосовуються до умов навколишнього середовища, що постійно змінюються.

Поза всяким сумнівом, у тварин органи чуття розвинені набагато краще, ніж у людей. Тоді як в одних представників фауни відмінно розвинений слух, інші можуть похвалитися чудовим зором і бездоганним нюхом.

 

Порівняльна характеристика розвитку органів чуття у різних систематичних груп тварин


1.                                               

1.                                                  Як бачать тварини.

Іще не так давно вважалося, що собаки не розрізняють кольори та бачать світ чорно-білим. Проте останні дослідження, проведені в США, показали: песики таки мають кольоровий зір, щоправда, дещо інший, ніж людина. У собаки очі влаштовані інакше, тому він не спроможний побачити різницю між жовто-зеленими і червонопомаранчевим відтінками. Однак це не єдина відмінність між зором людини і собаки. Як виявилося, ці тварини бачать картину світу менш чітко, ніж людина. Якщо людина з хорошим зором здатна прочитати десяту сходинку таблиці для перевірки зору, то собака – теоретично – може розпізнати лише третю. Виявляється, що кішки добре бачать при освітлені в 10 разів гіршому за те, при якому здатні бачити ми. Хоча навіть за гарного освітлення кішки значно гірше за нас розрізняють деталі. Зовсім нещодавно панувала думка, що кішки геть не володіють кольоровим зором і всі навколишні предмети є для них чорно-білими. Проте нині науковці довели, що кішки розрізняють, хоча й гірше за нас, декілька кольорів. Зате набагато краще за нас коти розрізняють відтінки сірого. Для кішок існує аж 25 його відтінків. Така особливість зору пояснюється забарвленням їх жертв – мишей, колір хутра яких варіюється від світло-сірого до темно-сірого й буро-сірого.

Очі змії здатні розрізняти кольори та відтінки. Хоча змії, на відміну від інших тварин, не відрізняється гостротою зору, їхні очі покриті тонкою плівкою, що сильно позначається на видимості. Змії добре розрізняють тепло і холод. Це дозволяє їм у будь-який час доби знаходити собі їжу. Але у них два види зору: денний, який реагує на рух, і нічний, орієнтований на тепло. Так що якщо потенційний «обід» замре і не буде рухатися, вдень змія просто проповзе повз. Під час линьки змія розлучається зі старою шкірою, а разом із нею – з плівками на очах. Тому після линьки зір змії на кілька місяців стає гострішим та чіткішим.

Птахи використовують зір для пошуку здобичі. Тим паче, що деякі з них позбавлені нюху. Орел може помітити потрібну тварину з висоти три кілометри. Якщо ж птах при цьому буде допомагати собі рухом голови, то ця відстань може подвоїтися. Орел може з великою ретельністю просканувати територію площею 13 км². Голова у птахів може вільно повертатися на 180°, а у деяких видів – на 270° градусів. Більше за інших крутять головою сови. Очі у сов нерухомі і дивляться вперед. Саме тому природа забезпечила сову широким кутом повороту голови. У нічний час доби сови можуть бачити в 3 рази краще, ніж люди. У них немає очних яблук. Органи зору сов скоріше варто називати «очними трубками», але недолік бінокулярного зору вони з лишком компенсують чудовим нічним баченням і далекозорістю, що робить сов лютими нічними хижаками Відсутність необхідності розгортати все тіло дає сові можливість відстежувати джерела шуму та залишатися непомітною для потенційних жертв. А ось органи зору горобців влаштовані таким чином, що вони бачать світ у рожевому кольорі.

Заповнення порівняльної таблиці :«ОРГАНИ ЧУТТЯ ТВАРИН»    

Назва органів

чуття

Медуза

АУРЕЛІЯ

Дощовий

черв’як

 

Рак

річковий

Метелик

Око павича

Судак

звичайний

Куріпка

сіра

Кіт

свійський

Органи зору

Клітини  біля щупалець,що реагують на світло,

світочутливі вічка

Світлочутливі клітини на передній частині тіла

Складні фасеткові очі, що можуть активно рухатись

Складні фасеткові очі

Очі вкриті рогівкоюбез повік,бачуть на невеликі відстані

Очі прості з широким полем зору. Бачуть далеко. Три повіки.

Очі прості

Бачуть добре.

Органи нюху

відсутні

Слабо розвинені

Антени,

вусики

Пірчасті вусика,пахучі залози

Капсули та ніздрі не сполучені з глоткою

недорозвинуті

Ніс з вібрисами

Органи смаку

відсутні

Клітини передньої частини глотки.

Щелепні щупики

Щелепні щупики сисного апарату, є слина.Кінцівки.

Язик та ротова порожнина.Малочутливі

Язик та ротова порожнина.

Язик з чутливими смаковими клітинами в носоглотці

Органи слуху

відсутні

Нерозви-нуті

Нервові мембрани

Мембрани ніг та вусиків

Внутрішнє вухо, бічна лінія

Внутрішнє вухо та слухова мембрана

Внутрішнє, середнє та зовнішнє вухо з вухами

Органи дотику

вібрації

Нервові клітини з ворсинками

На шкірі ворсинки  

Чутливі ворсинки вусиків, черевце

Числденні волоски, ворсинки тіла

Бічна лінія під лускою

На шкірі,

цівці

По всй шкірі

рецептори

Орган рівноваги

Міхурці з неорганчною речовиною по краю парасольки

Слабо розвинуті

Черевце,що є органом і руху

Нервові вузли

Внутрішнє вухо та бічна лінія,плавники,мозочок

Вестибуляр-

ний апарат, розвинутий мозочок

Вестибуляр-

ний апарат,    мозочок

 

Продовжте речення

1.                              Складні фасеткові очі комах розрізняють не тільки форму, а й ….. (колір)

2.                              Бічна лінія – особливий орган чуття, характерний для ….. ( риб).

3.                              У земноводних окрім внутрішнього вуха зявляється і ….. ( середнє вухо)

4.                              У плазунів добре розвинуті такі відчуття, як ….( дотик  і смак)

5.                              Орган слуху плазунів за будовою подібний до …. ( земноводних)

6.                              Птахи мають гострий … ( зір і слух)

7.                              Добре розвинений зір серед ссавців мають нічні тварини і ті які …. (живуть на відкритій місцевості)

8.                              В середньому вусі ссавців розташовані три слухові кісточки, а саме…. (молоточок, коваделко і стремінце)

9.                              У сітківці земноводних є світлочутливі клітини …. (палички і колбочки)

10.                           Кришталик ссавців здатний змінювати свою кривизну задля чіткішого й гострішого бачення предметів; цю властивість ока називають….. (акомодацією)

11.                           Кришталик риб круглий , не змінює своєї форми, і саме тому риби …. (короткозорі)

12.                           З допомогою бічної лінії риби сприймають……. ( коливання води, швидкість і напрям течії, хвилі, рухи власного тіла, а також водяні струмені, які відбиваються від різних предметів).

Домашнє завдання

опрацювати параграфи 37-38, повторити параграф 36.

 

Конспект уроку створено з використанням матеріалів уроків Позігун Тамари, Залозної Оксани Михайлівни, Рижкової Анжели Анатоліївни.




10.02.2023

Добрий день.

Тема уроку: Живлення і травлення тварин.

Подивіться відео по темі,   створене Владою Бандурко



Домашнє завдання: Опрацюйте параграф 34.



 

 

 

 



1 коментар:

  1. Мене звати Марина Медведчук з Харкова, я хочу швидко розповісти світові, що існує справжнє онлайн-заклинання, яке є потужним і справжнім. Його звуть доктор Вава. Нещодавно він допоміг мені відновити стосунки з моїм чоловіком, який мене покинув. Коли я зв'язалася з доктором Вавою, він наклав на мене і мого чоловіка приворот, який сказав, що не має до мене нічого спільного, зателефонував мені і почав благати повернутися. Тепер він повернувся з такою любов’ю та турботою. Сьогодні я радий повідомити вам, що цей заклинатель має силу відновити розірвані стосунки. бо тепер я щаслива зі своїм чоловіком. Для всіх, хто читає цю статтю і потребує допомоги, Dr.Wava також може запропонувати будь-яку допомогу, наприклад, лікування всіх видів недуг, судові справи, періоди вагітності, духовний захист та багато іншого. Ви можете зв’язатися з ним за допомогою його електронної пошти drwava3@gmail.com або WhatsApp +12162022709 і Viber +12066713285 сприймайте все як належне, і це буде у вас забрано

    ВідповістиВидалити