КОНТРОЛЮЄМО СВІЙ ЧАС ПІД ЧАС РОБОТИ ЗА КОМПЮТЕРОМ
ЗАВДАННЯ З ПРЕДМЕТІВ ДУБЛЮЮТЬСЯ НА БЛОЗІ

9 БІОЛОГІЯ

24.11.2022.


Добрий день.

Тема уроку: Ядро, його структурна організація та функції.


У 1831 р. англійський природознавець Роберт Броун вивчав різні види рослин, зразки яких зібрав під час подорожі до Австралії. Броун був дуже уважним до всіх деталей, а клітини рослин особливо цікавили його. Розглядаючи їх під мікроскопом, він побачив дещо цікаве: кожна клітина містила круглий і непрозорий елемент. Він назвав його ядром.

Дізнавшись про спостереження Броуна, німецький фізіолог Теодор Шванн почав шукати подібні елементи в клітинах пуголовків. І він побачив, що кожна клітинка цієї тварини теж містить ядро. Це був революційний прорив — свідчення того, що всі види життя пов’язані між собою. В одній із книг Шванн описав різні типи клітин, взяті від різноманітних організмів, і визначив їх за фактом наявності ядра.

Усвідомлення того, що існує елемент, спільний для всіх організмів, не тільки для рослин, а й для тварин, поєднало рослинне і тваринне царства у щось спільне, щось, що мало однакові риси…

З винайденням електронного мікроскопа вчені розгадали багато таємниць ядра.

Сьогодні на уроці ми познайомимось з будовою ядра клітини.

 

Зараз усім відомо: ядро є неодмінною частиною будь-якої еукаріотичної клітини. Лише деякі з них втрачають ядро під час свого розвитку (еритроцити ссавців, ситоподібні трубки рослин). У більшості клітин є тільки одне ядро, але є клітини, що мають кілька або багато ядер.

— Пригадайте, які тканини чи організми мають декілька ядер.

Ядра бувають різні за формою та розмірами. Найчастіше ядро  кулясте або еліпсоподібне, рідше — неправильне (наявність відростків, лопатей тощо, наприклад у деяких видів лейкоцитів).

Розміри ядра можуть варіювати в значних межах: від 1 мкм (деякі найпростіші) до 1 мм (яйцеклітини деяких риб і земноводних). У таких найпростіших, як інфузорії та форамініфери, є ядра двох типів: генеративні та вегетативні.

—Згадаємо які функції вони виконують? (відповідь шукаємо в інтернеті).

(Генеративні забезпечують зберігання та передачу спадкової інформації, вегетативні — регулюють синтез білків.)

Ядро складається з ядерної оболонки та внутрішнього середовища. Ядерна оболонка просторово та функціонально зв’язана з мембранами ендоплазматичної сітки. Вона складається з двох мембран — зовнішньої та внутрішньої, тому ядро належить до двомембранних органел.

Між мембранами є простір (щілина) завширшки від 20 до 60 нм, але в певних місцях зовнішня ядерна мембрана з’єднується з внутрішньою навколо отворів — ядерних пор, прикритих особливими тільцями.

У більшості клітин під час поділу ядерна оболонка зникає (за винятком деяких одноклітинних тварин, водоростей і грибів), а в період між поділами утворюється знову.

Внутрішнє середовище ядра:  ядерний сік (каріоплазми), ядерця і нитки хроматину.

Що таке каріоплазма? Хімічний склад та функції каріоплазми.

Що таке ядерця? Які функції виконують?

Що таке хроматин? Які його функції?

Заповнити таблицю:

Будова та функції частин ядра

Частина ядра

Будова

Функції

Ядерна оболонка

Складається з двох мембран. Зовнішня ядерна мембрана з’єднується з внутрішньою навколо отворів — ядерних пор, прикритих особливими тільцями

1. Відмежовує ядро від цитоплазми.

2. Здійснює обмін речовинами між ядром і цитоплазмою

Каріоплазма

За складом та властивостями нагадує цитоплазму

Внутрішнє середовище

Ядерця

Щільні структури, які складаються з рибонуклеопротеїдних фібрил

Беруть участь у формуванні рибосом

Хроматин

Основу становить дволанцюгова молекула ДНК, яка зв’язана з ядерними білками й утворює нуклеопротеїди

Зберігають спадкову інформацію, яка передається від  покоління до покоління

Домашнє завдання: вивчити § 14; підготувати тести до теми «Клітина» 2 рівень-1 правильна відповідь; 3 рівень-2 правильні відповіді; 4 рівень-відповідності.

Подивіться відео, створене Анастасією Федоренко 


 При складанні конспекту використано матеріали уроку

Зайкіної Наталії Василівни,  Кіровоградська область, м.ОлександріяНемає коментарів:

Дописати коментар