КОНТРОЛЮЄМО СВІЙ ЧАС ПІД ЧАС РОБОТИ ЗА КОМПЮТЕРОМ
ЗАВДАННЯ З ПРЕДМЕТІВ ДУБЛЮЮТЬСЯ НА БЛОЗІ

5 ПРИРОД

21.02.2023.


Добрий день.

Тема уроку: Які об’єкти належать до вод суходолу.



Прочитайте матеріали підручника тема 32.

Більшість води на планеті Земля зосереджено у Світовому океані. Хоча води суходолу становлять лише малу частку світових запасів води, вони відіграють величезну роль у житті людства. Вода у Світовому океані солона і непридатна для пиття. Тому майже все водопостачання здійснюють завдяки водам суходолу.

Запитання

Поміркуй, як люди використовують прісну воду.

1. Що таке поверхневі і підземні води. Води суходолу - частина водної оболонки Землі. За розміщенням води суходолу поділяють на дві великі групи

Запитання

Чи є у твоїй місцевості водойми, які належать до поверхневих? Які вони мають назви? Яке їхнє значення для жителів населеного пункту?

У складі поверхневих вод найбільша частка припадає на льодовики - близько половини всіх вод суходолу.

Підземні води містяться у товщі гірських порід верхньої частини земної кори в рідкому, твердому і пароподібному станах. Вони утворюються внаслідок просочування з поверхні дощових, талих і річкових вод. Підземні води постійно переміщуються як у горизонтальному, так і у вертикальному напрямках.

Робота з картою

Розглянь фізичну карту світу або України. Назви і покажи водойми, які є на суходолі.

2. Як «живе» річка. Для людей найбільший практичний інтерес становлять річки. Вони відігравали важливу роль упродовж усієї історії людства.

Робота з картою

Знайди на фізичній карті України річку Дніпро. Назви міста, які розміщені на її берегах

Територією України протікає понад 63 тисячі річок. Річка - це потік води, який тече по виробленому ним самим заглибленню. Кожна річка має витік, русло та гирло. Витік - місце, де річка бере початок. Здебільшого річки беруть початок з озер, боліт, гірських льодовиків і джерел. Місце, де річка впадає в іншу річку, море або озеро називають гирлом. Річка, що впадає в іншу річку, має назву притока. Притоки бувають праві й ліві.

Як перевірити на місцевості, в якому напрямку тече річка? Досить кинути на воду гілочку, листочок або кораблик з паперу і подивитися, куди його понесе течія річки. Тепер ти можеш визначити, на якому березі річки стоїш. Повернись обличчям у напрямку течії. Права рука вказуватиме на правий берег, а ліва - на лівий.

Важливою характеристикою річки є тип живлення. Розрізняють дощове, снігове, підземне та льодовикове живлення річки.

Працюємо з картою

 назвіть і запишіть, за можливості, три чинники, які пояснюють розміщення давніх поселень біля берегів річок.

3. Чим відрізняється рівнинна річка від гірської. На характеристики річок значно впливає рельєф місцевості. Залежно від того, по якій території протікає водний потік, річки поділяють на рівнинні і гірські.

Гірські річки зазвичай течуть у глибоких і вузьких долинах з крутими скелястими схилами і кам’янистим руслом. У гірських річок великі швидкості течії, але незначна глибина, нариклад річка Тиса.

Рівнинні річки, що течуть по рівнинній місцевості, мають широкі долини з пологими берегами, невелику швидкість течії. До рівнинних річок належать Дніпро, Сіверський Донець, Амазонка, Ніл. Річки бувають не тільки глибокими, але і дуже довгими і повноводними. Найбільш повноводною річкою є Амазонка.

Дніпро (давні греки називали його Борисфен) - найбільша річка України і третя за довжиною в Європі.

Подивіться відео.







4. Мандруємо озерами України. Озеро - це природне заглиблення на суходолі, заповнене водою. На території України понад 20 тисяч озер. Найглибше озеро - Світязь. Його максимальна глибина - понад 58 м. Світязь є однією з водойм комплексу Шацьких озер на Волині. Воно таке чисте, що піщане дно проглядається до восьми метрів.

Це цікаво

Озеро Бребенескул - найбільш високогірне озеро в Українських Карпатах. Воно розташоване на висоті 1801 м над рівнем моря.

Найбільше озеро України та друге за величиною в Європі - Ялпуг, розташоване на Одещині. В озері водиться багато раків і близько сорока видів риб. Один з наймальовничіших куточків Українських Карпат - озеро Синевір.

Робота з картою

Знайди на карті України озера, зазначені в тексті. Потренуйся показувати їх на карті.

Неглибокі озера дуже часто заростають водоростями. Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який рік за роком накопичується на дні. У результаті таке озеро поступово міліє і може перетворитися на болото.

Працюємо разом

Об’єднайте річки у групи. Ознаку, за якою будете класифікувати, визначте самостійно. Амазонка, Дніпро, Конго, Південний Буг, Дністер, Ніл, Янцзи, Сіверський Донець, Тиса, Прут, Колорадо, Прип’ять.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• До вод суходолу належать річки, озера, болота, підземні води, льодовики, штучні водойми.

• Річки поділяють на гірські й рівнинні.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. У чому полягають відмінності між річкою, озером і болотом?

2. Склади порівняльну характеристику гірської і рівнинної річки.

3. Напиши есе «День без води».

4. Досліди, які проблеми характерні для водних об’єктів вашої місцевості. Із чим пов’язано їхнє виникнення?

При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник



20.02.2023.

Добрий день.

Тема уроку: Дослідження окенів.



Прочитайте матеріали підручника тема 31.

Глибоководні райони Світового океану, мабуть, одні з найтаємничіших місць на нашій планеті. За весь час існування розвинених технологічних апаратів ученим так і не вдалося вивчити великі глибини. Тому океанічне дно продовжує приховувати багато секретів. Спробуємо більше дізнатися про сучасні дослідження океану.

1. Навіщо вивчають океан. Вивчення океану допомагає дізнатися і зрозуміти причину затоплення кораблів, які поки що не можна витягнути на поверхню через відсутність потрібного обладнання. Щороку дослідники дізнаються про нових мешканців океанічних глибин. Дослідження океану дає змогу з’ясувати, як океан впливає на клімат материків. Океанічне дно - це скарбниця цінних корисних копалин. Вивчення океану відкриває нові можливості його використання.

2. Хто такий океанолог. Океанолог - це досить рідкісна, але водночас дуже захоплива професія. Океанолог вивчає моря, океани, морські організми, досліджує склад води тощо. Він постійно стежить за найменшими змінами в морях і океанах. На сучасних дослідженнях океанологів базуються розробки захисту навколишнього середовища. Комплекс наук, які досліджують Світовий океан, має назву океанологія.

3. Сучасні дослідження океанів. Раніше глибину океанів вимірювали за допомогою лота (старовинний прилад, який складається з троса з грузилом на кінці). Сучасні вчені для вимірювання глибин використовують прилад ехолот (мал. 118). Цей прилад із судна посилає у воду звукові сигнали. Досягнувши дна, ці сигнали відбиваються від нього і повертаються. Дослідники фіксують час, протягом якого звук пройшов до дна і назад. Знаючи швидкість поширення звуку у воді (1500 м/с), можна визначити глибину океану.

Для вивчення океанів на їхньому дні, де глибина сягає 10-20 м, встановлюють підводні лабораторії, обладнують підводні човни науковою апаратурою. У дослідженнях Світового океану беруть участь спеціальні судна, літаки, супутники Землі, здійснюють фотографування та кінозйомку. Під час вивчення великих ділянок океану вчені різних країн об’єднують свої зусилля. Результати таких досліджень мають велике значення для рибальства, судноплавства, пошуків та видобутку корисних копалин.

4. З яких частин складається океан. Слово «океан» дійшло до нас від давніх греків. Так вони називали безмежну водну оболонку Землі, що немов величезна річка обтікала світ з усіх боків. Звідси й з’явилося поняття «Світовий океан».

Океан - це величезний водний простір, що охоплює дуже велику ділянку земної поверхні. Море - частина океану, відокремлена від нього суходолом, підвищеннями підводного рельєфу або островами.

Покажи на карті океани, найбільші острови, півострови і моря.

Працюємо разом

Пригадайте, які моря омивають береги України. Покажіть їх на карті. З’ясуйте, з водами якого океану вони мають зв’язок. Частинами яких океанів є найбільші моря світу: Коралове, Тасманове, Ведделла, Філіппінське.

Це цікаво

Чи знаєш ти, що є кольорові моря? Їхні назви пов’язані з кольором води. У Тихому океані на сході материка Євразія розташоване Жовте море. Цю назву воно дістало через жовті частинки глини, які наносять сюди води річок. Біля північних берегів Європи розташоване Біле море, яке більшу частину року вкрито білими льодами і снігом. У північно-західній частині Індійського океану є Червоне море, вода якого через велику кількість особливих водоростей буває червонуватою.

Завдання

Досліди походження назви Чорного моря.

Працюємо разом

Користуючись різноманітними джерелами інформації, складіть характеристику океану за планом:

1. Площа. 2. У яких півкулях розміщений. 3. Береги яких материків омиває. 4. Найглибша западина (глибина, м). 5. Моря. 6. Найбільші острови. 7. Хто досліджував. 8. Походження назви океану.

Робота з картою

Прочитай текст і, користуючись картами атласу, запиши назви океанів, якими пройшла експедиція Фернана Магеллана.

Експедиція Фернана Магеллана вирушила з Європи на захід, з півдня обігнула Америку, досягла південних берегів Азії, уздовж них дійшла до Африки, обігнула її та повернулася до Європи.

Частинами океану, крім морів, є протоки і затоки. Найширша протока - Дрейка, найбільша затока - Бенгальська.

Протока - це відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми і роз’єднує ділянки суходолу. Затока - частина океану або моря, що глибоко вдається в суходіл, але має вільний зв’язок з океаном.

Завдання

Потренуйся показувати на карті океани, острови, півострови, моря, затоки і протоки, які є у тексті уроку.

5. Чому вода в океані солона. Вода в усіх океанах має гірко-солоний смак. Річ у тім, що в ній розчинено дуже багато солей, які містяться в надрах землі. Тому океанічна вода непридатна для пиття і приготування їжі. Якби вдалося видалити всю сіль з океанів і розподілити її по всій поверхні Землі, то вона утворила б шар завтовшки близько 150 м. Солоною воду робить кухонна сіль, частка якої у морській воді є найвищою з-поміж інших солей.

Найсолоніше море на Землі - Мертве море. Воно не є частиною океану. Це насправді солоне озеро. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою ділянкою суходолу на Землі. Друге за солоністю - Червоне море.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Для чого людству потрібно досліджувати океани?

2. Чому вода в океані солона?

3. Підготуйте повідомлення або буклет про сучасні дослідження океану.

4. Користуючись картами шкільного атласу з’ясуй, які затоки і протоки є у Чорному морі. Покажи їх на карті.

При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник




01.11.2022.

Добрий день.

Чому вода – найдивовижніша рідина на Землі

Вода в природі й організмі людини

- Які властивості рідин?

- Яку роль відіграє явище дифузії в житті організмів?

- Що таке випаровування і як воно відбувається?

З усіх рідин на Землі вода – єдина рідина, яка за температур, придатних для життя, перебуває відразу в трьох станах – твердому, рідкому та газуватому. Ця її особливість забезпечує колообіг води у природі.

Чому вода така важлива?

Ми знаємо, що чиста вода – прозора і не має ані запаху, ані смаку. Але така вода є хіба що у лабораторіях учених.

У природі вода активно вбирає в себе, розчиняє у собі і сама проникає



майже усюди.

Три чверті планети вкрито водою: океани, моря, озера, річки, струмки, болота, а над планетою пливуть хмари – скупчення водяної пари, краплинок води і кристаликів льоду. Вода є у повітрі, яким ми дихаєм, а найбільші запаси прісної води на Землі заморожені у льодовиках і велетенських айсбергах.

Зрештою, ми самі значною мірою (70-80%) складаємось із води. Без води не можливе життя:

-         Входить до складу організмів

-         Розчиняє потрібні для життя і виводить шкідливі для організму речовини

-         Охолоджує організм

-         Середовище існування багатьох тварин

-         Усе живе на Землі споживає воду

Вода - стратегічний продукт кожної держави. Без неї не може існувати жодні рослина і тварина, а отже і сільське господарство. У промисловості вода є сировиною, теплоносієм, розчинником. Вода є найдешевшим транспортом і дорогою, що пов’язує віддалені міста.

Які особливості води?

Вода – єдина речовина на Землі, яка за температур придатних для життя людей, може перебувати у трьох станах одночасно (твердому, рідкому, газуватому). Саме ця особливість забезпечує колообіг води в природі.

Тверді тіла зазвичай щільніші, ніж рідини, з яких вони утворилися. А з водою все навпаки: молекули води у рідкому стані упаковані щільніше, ніж у твердому. Тому лід плаває на поверхні води.

 Саме тому, що лід плаває на поверхні води, у річках та озерах можливе життя. Якби лід тонув, на поверхні утворилися б все нові й нові шари льоду, і врешті водойма промерзла до дна. Рослини на дні скувала б крига, а майже всі водні мешканці неминуче загинули б.

Скільки в тобі води.

Кількість води в тілі залежить від віку людини. Уяви: ти більш ніж на половину складаєшся з води!

Твоя маса, кг

25

30

35

40

45

50

Маса води в тобі, кг

17

20

23

27

30

33

Порівняй свою масу з показниками таблиці!

Дихаючи, ми втрачаємо воду. Подихай на холодне скло, і воно вкриється крапельками води.

Ти видихаєш вологе повітря, що містить водяну пару. Охолоджуючись, вона конденсується – перетворюється на рідину. За добу ти витрачаєш приблизно 10 склянок води. Стільки ж води тобі треба випити й спожити з їжею, щоб покрити втрати води на дихання.

Вода міститься у всіх продуктах, які ми вживаємо. В овочах, фруктах, м’ясі, хлібі, та крупах води більше, ніж твердої речовини.

Як зробити модель колообігу води

Вода перебуває у постійному русі. Випаровуючись з поверхні водойм, ґрунту та рослин, вода накопичується в атмосфері, повертається у вигляді опадів, поповнюючи запаси в океанах, річках, озерах. Тому кількість води на землі не змінюється – це і є колообіг води у природі.

Вода – руйнівник чи вода – рятівник.

Науковці вважають, що життя зародилось у воді.  Без води ми б не жили.

Назвіть явища, у яких бере участь вода.

Проте смертоносні гігантські хвилі становлять загрозу для кораблів і людей. Водних стихій є чимало: гроза, заметіль і хуртовина, повінь, паводок, снігова лавина…. Перетворюючись на лід, вода може зруйнувати не лише водогінні труби і батареї опалення але й гранітні скелі.

Вода – єдина речовина на Землі, яка за температур, придатних для життя, перебуває відразу у трьох станах – твердому, рідкому та газуватому.

На відміну від більшості речовин, молекули води у рідкому стані упаковані щільніше, ніж у твердому. Ця особливість води рятівна для життя на Землі.

Усі організми (навіть мікроскопічні бактерії) містять воду і не можуть жити без неї.

Які властивості води вирізняють її серед інших рідин?

Чому кількість води на землі не змінюється?

Скільки води міститься у твоєму тілі?

 

Домашнє завдання: Опрацюйте матеріал підручника ст. 43-47.

При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник





Добрий день.

31.10.2022

Які властивості у рідин.

- Чому тверді тіла мають власну форму і зберігають об’єм?

- наведи приклади твердих, пружних, пластичних і крихких тіл.

Все більше поринувши у світ природи ми все більше розуміємо із чого все складається і які має властивості, зокрема властивості рідин. На відміну від твердих тіл, частинки, з яких складаються рідини, вільніше рухаються і не так сильно притягаються між собою. Тому рідини текучі і їх можна переливати з однієї посудини в іншу.

-         Чи мають рідини власну форму

-         Чи зберігають рідини об’єм

-         Текучість рідини

-         Рідини стислива чи не стислива

Чому рідини зберігають об’єм?

Шматок льоду у склянці зберігає форму, але коли лід розтане, вода, яка утворилася з нього набуває форми склянки. Якщо її перелити в іншу посудину, форма зміниться, але об’єм буде той самий.

Чому так відбувається? Частинки у рідинах рухаються вільніше ніж у твердих тілах, час від часу змінюють своє положення (перескакують з місця на місце). Тому рідини текучі, не мають власної форми, а набувають форми посудини, в яку її наливають.

Притягання між частинками рідини менше, ніж у твердих тілах, але значне. Тому рідини зберігають об’єм. У рідинах, як і в твердих тілах, частинки щільно прилягають одна до одної. Тому рідини майже нестисливі.

Що відбувається, коли змішуються дві рідини?

Дифузія твердого тіла і рідини:

У посудину з водою додаймо акварельної фарби. Із часом обидві рідини перемішаються. Результати досліду опишіть в зошиті. Проведення досліду сфотографуйте, світлини надішліть у вайбер.

Між молекулами обох рідин є проміжки. Молекули рухаються. Унаслідок руху молекули однієї рідини проникають у проміжки між молекулами іншої. Таке явище називають дифузією.

Дифузія – самовільне перемішування речовин унаслідок взаємного проникнення частинок однієї речовини в іншу.

Явище дифузії є важливим для життєдіяльності рослин, тварин і людини. Завдяки дифузії відбувається дихання та живлення організмів, поглинання вуглекислого газу й виділення рослинами потрібного для дихання людини кисню, постачання природних водойм киснем.

Що вище температура, то швидше відбувається дифузія. Це тому, що за вищої температури молекули речовин рухаються швидше.

Не всі рідини змішуються.

Дослід: змішування олії і води. Результати досліду опишіть в зошиті. Проведення досліду сфотографуйте, світлини надішліть у вайбер.

Як відбувається випаровування?

Ми не бачимо молекул, але щодня спостерігаємо явища, які підтверджують, що всі тіла складаються з найдрібніших частинок, які безперервно рухаються. Одне з таких явищ – дифузія, ще одне – випаровування. З вільної поверхні рідини постійно відбувається випаровування. Найшвидші частинки відриваються від поверхні і покидають рідину. Рідина переходить з рідкого стану в газуватий.

Що більша площа вільної поверхні, то швидше випаровується рідина. Вода з водойм випаровується швидше у вітряну погоду та за вищої температури.

Рідини випаровуються з різною швидкістю. Спирт випаровується швидше, ніж вода, а вода швидше ніж олія. Швидко випаровується ацетон, пари якого є отруйними. Бензин теж є леткою сполукою, а його пари – легкозаймисті. З такими рідинами потрібно поводитись обережно.

Рідини не мають власної форми, а набувають форми посудини, у яку її наливають. Більшість рідин зберігають свій об’єм та є нестисливими.

Дифузія – самовільне перемішування двох речовин унаслідок руху частинок з яких вони складаються. Що вища температура, то більша швидкість дифузії.

Випаровування – це перехід речовини з рідкого стану в газуватий. Швидкість випаровування у рідин різна. Вона також залежить від температури і вільної поверхні рідини.

 

Домашнє завдання: Опрацюйте матеріал підручника ст. 39- 42.


При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник



 25.10.2022.

Добрий день.

Які властивості у твердих тіл.

Розташування рух та взаємодія частинок у твердих тілах, рідинах і газах. Властивостей твердих тіл на основі знань про будову речовини. Механічні (твердість, пластичність, пружність, крихкість, міцність) та магнітні властивості твердих тіл. Застосування властивостей твердих тіл.

-                Порівняйте тверді тіла і рідини, рідини і гази.

-                Наведіть приклади речовин у твердому, рідкому та газуватому станах.

-                Найдрібнішою частинкою речовин є …

Поринаючи у світ природи ми все більше розуміємо із чого все складається і які мають властивості, зокрема властивості твердих тіл.

Лід і цегла крихкі, гума пружна, дріт міцний. Але всі вони мають власну форму і зберігають об’єм. Це тому, що частинки речовини у твердих тілах щільно упаковані і сильно притягуються між собою.

Чому тверді тіла зберігають форму та об’єм?

Тверді тіла мають власну форму. Бо частинки з яких вони складаються сильно притягуються між собою. Вони не можуть вільно переміщатися, лише коливаються.

Наприклад: тіло крейди, тіло гумки, тіло ключа…. -  з чого складаються?

 

Форми твердих тіл зберігаються за умови, що немає зовнішніх впливів. Наприклад, папір можна розірвати, намочити, зімяти…., глину – зімяти, мідний дріт – скрутити у бублик.

Ще одна властивість твердих тіл – нестисливість. Спробуйте стиснути шматок металу або дерева і ви відчуєте опір тіла. Молекули у твердих тілах розташовані так щільно, що зблизити їх власними зусиллями не вдається.  Тому тверді тіла зберігають ОБ’ЄМ.

 

Які механічні властивості мають тверді тіла?

З досліду ти знаєш, що тверді тіла чинять опір, якщо намагатися змінити їхню форму або зруйнувати. Вони МІЦНІ.

Але не завжди можна покладатися лише на міцність. Що твердіша деталь і повільніше зношується, тим вона довговічніша. Є спеціальна шкала, за якою порівнюють твердість. За цією шкалою найтвердіший - алмаз, а найм’якіший – тальк.

Ти можеш самотужки порівняти твердість будь-яких матеріалів: твердіший залишає на м’якшому подряпину.

Наприклад, залізо залишає подряпину на міді, але мідь не подряпає залізо. Отже залізо твердіше ніж мідь. Твій ніготь залишить подряпину на гіпсі, а сталеве лезо ножика подряпає скло.

 

  Вироби з пластиліну, мокрої глини, теплий бджолиний віск – пластичні. Не докладаючи великих зусиль, ти можеш змінювати їхню форму і вона не відновлюється. Свинець – пластичний матеріал.

Водночас гума, пружинка в ручці, еспандер мають пружні властивості і відновлюють свою форму. Є речі, з якими треба поводитись дуже обережно. Склянка, фарфорова чашка, крейда, камінь – крихкі.

Твердість, міцність, пружність, крихкість, пластичність – МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТІЛ.

Тверді тіла можуть бути кристалічними та аморфними. І в тих, і в інших частинки розміщені дуже щільно. Але у кристалах вони впорядковані, а в аморфних тілах розташовані хаотично. Метали, кухонна сіль, лід, алмаз – кристалічні тіла. Смола, гума, скло, янтар – аморфні.

Що таке магнітні властивості?

Деякі тверді тіла, наприклад, із сталі, заліза, нікелю чи кобальту, мають магнітні властивості. Такі тіла притягує магніт. Однак більшість речовин не має магнітних властивостей. Серед них  алюміній, мідь, дерево, скло, гума.

Кожен магніт має 2 полюси – північний N та південний S. Магніти притягуються між собою різнойменними полюсами і відштовхуються однойменними.

Магніти є різної форми: підковоподібні, штабові, кільцеподібні.

Якщо магніт розрізати навпіл, кожна частинка знову матиме північний і південні полюси. Як таке може бути? Річ у тім, що намагнічені тіла складаються з мільярдів дрібнесеньких магнітиків мікроскопічних розмірів. Навіть якщо їх подрібнити на ошурки, кожний шматочок буде маленьким магнітиком.

Як використовують властивості твердих тіл?

Добираючи речовини для виробів, враховують їхні властивості. Для ресор в автомобілі важливі пружні властивості. З пружних матеріалів виготовляють також спортивний інвертар, підошви кросівок, шести для прижків у висоту, лижі.

Велосипедні рами мають бути міцними та надійними, тому їх виготовляють з твердих сортів сталі або дюралю.

Бетон з якого зводять будинки, твердий, але крихкий, тому в стінах можна сверлити отвори. Крихкість зерен перцю, гвоздики, кам’яної солі чи цукру використовуємо, коли розмелюємо їх млинком у порошок.

Пластична бляха добре вигинається, з неї формують корпуси автомобілів.

Тверді тіла мають власну форму і зберігають об’єм.

Пластичні тіла змінюють форму і не відновлюють її; крихкі легко руйнуються; пружні змінюють форму, але потім відновлюють її.

Магніти мають два полюси – північний та південний. Вони притягують предмети зі сталі, заліза, кобальту.

 

Виконати завдання у робочому зошиті:

1. Уяви, тобі до рук потрапив невеликий шматок метеорита неправильної форми, як визначити його об’єм?

2. Якщо магніт розрізати навпіл, то чи залишиться в нього два полюси? Відповідь поясни.

 

Домашнє завдання: Опрацюйте матеріал підручника ст. 33-38. (по нових підручниках §9). Наведи приклади коли тверді тіла змінюють форму, покажи це за допомогою есперименту, світлини надішліть у вайбер.

При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник

24.10.2022.

Добрий день.

Тема: Із чого все складається. Атоми й молекули.

 

1. Доки можна дробити речовину. Будь-яке тіло складається з частин. Крейда кришиться на дрібненькі шматочки, коли ми пишемо на дошці, а олівець - коли пишемо на папері. Назва теми нашого уроку складається з 20 букв, а олівець - з грифельного стрижня і двох склеєних між собою дерев’яних половинок. А що є найменшою частинкою грифельного стрижня чи паперу?

Учені довели, що всі предмети, усі організми (і ми з вами), наша Земля і всі об’єкти в космосі складаються з найдрібніших частинок речовини. Тіла здаються нам суцільними лише тому, що ми не бачимо цих частинок, вони дуже малесенькі. Стіна, яка складається з окремих цеглин, здаля теж здається нам суцільною.

Частинки однієї і тієї ж речовини однакові. Частинки кисню, вуглекислого газу, води, кухонної солі відрізняються між собою будовою та розмірами.

Найдрібніша частинка речовини – молекула (з латини - «маленька маса»). Молекули складаються з атомів.

2. Чи можна побачити атоми та молекули. Молекули й атоми не видно навіть у найсильніший оптичний мікроскоп. Але за допомогою сканувального тунельного мікроскопа можна розрізняти і переміщувати атоми.

Це цікаво

Якби розміри атома збільшити до однієї десятої частки міліметра (тоді ми б його побачили), то піщинка перетворилася б на 110-метрову скелю, мураха збільшилася б до розмірів океанського лайнера, а зріст людини становив би 1700 км.

3. Як змоделювати атоми та молекули. Найпростіше виготовити кулестрижневу модель молекул, з’єднавши кульки-атоми з пластиліну сірничками, трубочками або паличками Однак такі моделі мають недолік: складається помилкове враження, що атоми у молекулі далеко одне від одного, а простір між ними не заповнений. Насправді ж атоми в молекулах щільно прилягають одне до одного. Це добре відображено у напівсферичній моделі молекул.

Переважна більшість речовин складається з молекул. Молекули можуть бути двоатомні, триатомні та багатоатомні.

Дослідження

Зробіть моделі молекул з пластиліну. Якщо у вас не має такої можливості пластилін можна замінити глиною. Можна зробити аплікацію, або намалювати молекули. Фотографії моделей я повинна оцінити, роботи надішліть у вайбер, або моделі принесіть до школи, але підпишіть їх.

4. Чим відрізняються тверді тіла, рідини і гази. Усі речовини можуть перебувати у трьох агрегатних станах - твердому, рідкому та газуватому.

У твердих тілах частинки речовини розташовані впорядковано і дуже щільно. Вони сильно притягуються між собою і можуть лише легенько коливатися, не змінюючи свого положення.

У рідинах частинки речовини теж розташовані близько одна до одної. Але сили притягання між ними слабші, і вони можуть вільніше рухатися, час від часу змінюючи своє положення.

У газах частинки речовини рухаються вільно, відстані між ними великі, вони час від часу зіштовхуються між собою і стінками посуду.

Це цікаво

За високих температур атоми і молекули речовини розпадаються на елементарні частинки - електрони, нейтрони і протони. Так утворюється плазма - четвертий агрегатний стан речовини. Зорі й тіла міжзоряного простору перебувають у стані плазми. Плазма - найпоширеніший стан речовини у Всесвіті.

Агрегатний стан речовини може змінюватися. Під час нагрівання тверді тіла плавляться, під час охолодження рідини тверднуть, а гази (пара) конденсуються. Випаровування відбувається за будь-яких температур.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Усі речовини, незалежно від агрегатного стану, складаються з найдрібніших, невидимих оку частинок.

• Молекула - найдрібніша частинка речовини.

• У твердих тілах частинки розташовані дуже щільно, сильно притягуються між собою, коливаються, не змінюючи положення.

• У рідинах частинки розташовані щільно, але далі, ніж у твердих тілах. Слабше притягуються і можуть змінювати своє положення.

• У газах частинки розташовані на великих відстанях, слабо притягаються, рухаються швидко і в усіх напрямках.

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ:

1. Порівняй тверді тіла і рідини, рідини і гази. Що спільного та відмінного у їхній будові та властивостях?

2. Наведи по три приклади речовин у твердому, рідкому та газуватому станах.

3. З батьками проведи експерименти з переходу води з одного агрегатного стану в інший. Сфотографуй проведення експерименту, світлини надішліть у вайбер.

4. Дістань з холодильника пляшку води і залиш на деякий час у теплій кімнаті. Чому вона вкрилася краплинками?

 

1.     Тіла утворені з... (речовин).

2.     Наука, що вивчає речовини та перетворення одних речовин на інші, називається... (хімія).

3.     З однієї речовини, наприклад, алюмінію, можна виготовити... (декілька тіл).

4.     Вода в природі може перебувати в таких станах: ... (рідкому, твердому, газоподібному).

5.     Зміна агрегатного стану речовини залежить від зміни... (температури).

*6. Від чого залежить зміна агрегатного стану речовини,довести, навести приклад.

 

 

 

 

*Пояснити як в різних речовинах розміщені частинки з яких вони складаються

Перевірка раніше засвоєних знань (бесіда).

1.Природа складається з тіл. З чого складаються тіла? ….

Пояснити що є речовиною, а що тілом (папір, скло, пласмаса; папір пласмаса і скло – це речовини, а склянка – це тіло), навести свої приклади.

Зробити висновок: чого більше речовин чи тіл.

2. Що таке фізичні властивості? Дати характеристику фізичним властивостям запропонованої речовини.

         Ще в античні часи вчені замислювалися над внутрішньою будовою речовин. Вслухайтесь уважно в рядки поеми «Природа речей» римського вченого і поета Тита Лукреція Кара, який жив до нашої ери: «на березі морському, що розбиває хвилі, сукня мокріє завжди, а на сонці висячи, вона висихає. Бачити, проте, неможливо, як волога на ній осідає. Та й не видно того, як вона зникає від спеки. Значить, ділиться вода на такі дрібні часточки, що недоступні вони зовсім для нашого ока». Замислимося над цими словами: сукня мокріє чи висихає залежно від того, осідають на ній чи щезають з неї дрібні частинки води. Отже, вода не є суцільною речовиною, а складається з окремих малесеньких частинок. А може, вчений помилився?

На це питання ми спробуємо сьогодні дати відповідь

Тіла природи утворені з речовини, яка, в свою чергу, складається з маленьких частинок, що взаємодіють між собою і рухаються. Частинки, з яких «збудована» речовина, називають атомами, що означає «неподільний». Адже речовини можна руйнувати не нескінченно, а лише до атомів. Атом — це найдрібніша, хімічно неподільна частинка речовини. Нині відомо 110 видів атомів (демонстрування таблиці Д. Менделєєва). їх називають хімічними елементами. Кожний хімічний елемент має свою назву та умовне позначення у вигляді хімічного символу. (Демонстрування моделей атомів або їх зображень. Термінологічна робота з найпоширенішими назвами: Гідроген (Н), Оксиген (О), Карбон (С), Нітроген (N) (запис на дошці, промовляння, за необхідності з'ясування етимологї семантики цих слів). Наприклад, графіт, з якого складаються стрижні олівців, утворений атомами Карбону.

         Атоми у складі речовин можуть існувати окремо або сполучатися між собою, утворюючи молекули. З яких атомів складаються молекули води, кисню, озону? Молекула води складається з трьох атомів — одного атома Оксигену і двох атомів Гідрогену. Молекула кисню утворена двома атомами Оксигену, молекула озону—трьома атомами Оксигену. А молекула цукру складається аж із 45 атомів трьох видів — Карбону, Оксигену і Нітрогену. (Демонстрування моделей молекул або їх малюнків.)

2. Робота з підручником. Причини відмінності між агрегатними станами речовини ст.36

3. Пояснювальна бесіда. Чи змінюється склад молекул речовини при зміні її агрегатного стану? Чим це пояснюється? Чому лід може мати сталу фор­му, а газ не може? Що відбувається з молекулами речовин під час їх перетворень ?

         При будь-яких агрегатних перетвореннях речовини її молекули не зміню­ються, а змінюється лише взаємодія між ними. Під час перетворень одних речовин на інші молекули руйнуються, а їхні атоми об'єднуються у молекули інших речовин.

Завдання. Перед вами лежить різного кольору пластилін. Зробіть з нього кульки. Уявіть, що білі — атоми Оксигену, сині — атоми Гідрогену, червоні — атоми Карбону. Атоми мають властивість сполучатися між собою. З'єднайте їх так, щоб отримати моделі молекул води Н20, кисню 02, вуглекислого газу С02, водню Н2.

«Доповни речення»

- Усі_________   (тіла) складаються з речовин. Речовини складаються з ___________ (молекул). Молекули речовини зберігають ____________________________________________ (усі її властивості).

Молекули різних речовин __________________________________________ (відрізняються за складом)

- Молекули складаються з _______________ (атомів) — найдрібніших частинок. ? Хімічні елементи — це атоми ___________ (одного) виду, які відрізняються за своєю будовою і властивостями,  Найбільш поширені  Оксиген  _____, Нітроген ______, Гідроген _______, Карбон _________.

- Кожний хімічний елемент має свою назву та ______________     (письмове) позначення, яке називають ________________________(хімічним символом).

Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника §8, дати відповіді на поставлені у кінці тек­сту запитання.

2. За малюнками підручника виліпіть з пластиліну моделі молекул води, кисню, водню. Поясніть, чи є між ними відмінність і яка саме.

(завдання для середнього рівня, дописати речення).

1.      Тіла утворені з................................................

2.      Наука, що вивчає речовини та перетворення одних речовин на інші, називається..........................

3.      З однієї речовини, наприклад, алюмінію, можна виготовити...........................................................

4.      Вода в природі може перебувати в таких станах: ..............................................................................

5.      Зміна агрегатного стану речовини залежить від зміни.....................................................................

*6. Від чого залежить зміна агрегатного стану речовини, довести, навести приклад

 

«Доповни речення». Завдання достанього і високого рівня.

- Усі_____________ складаються з речовин. Речовини складаються з ______________. Молекули речовини зберігають ____________________________________________.Молекули різних речовин __________________________________________.Молекули складаються з _______________— найдрібніших частинок. ? Хімічні елементи — це атоми ___________ виду, які відрізняються за своєю будовою і властивостями,  Найбільш поширені  Оксиген  _____, Нітроген ______, Гідроген _______, Карбон _________.  Кожний хімічний елемент має свою назву та ______________позначення, яке називають ________________________.

 При створені конспекту, використано матеріали підручника «Пізнаємо природу» Дарії Біди, Тетяни Гільберг, Ярини Колісник

























0

Немає коментарів:

Дописати коментар